Урок мистецтва в 4 класі "Звідки приходить весна?"

    

Урок мистецтва в 4 класі

    Тема уроку. Звідки приходить весна?

    Мета уроку. Формування компетентностей: а) предметна компетентність: виробляти навички малювання сакури , формувати вміння застосовувати виражальні засоби для творення художніх образів.

    Учити дітей прийомів нетрадиційної техніки роботи з фарбами ( акварель, гуаш), відтворювати образи весняної природи Японії.
Розвивати творчу уяву, емоційність, вміння активно сприймати музичні твори інших країн і народів. Формувати навички порівняльного аналізу музичного твору.

    б) комунікативна компетентність:

розвивати чуття характеру силуетної форми, цілісне емоційне бачення, продуктивну активність молодших школярів у роботі над виконанням малюнка, спираючись на особистий досвід естетичного сприймання весняної краси;

сприяти розвитку творчої уяви, фантазії, оригінального мислення.

    в) загальнокультурна компетентність:

продовжувати прищеплювати любов до мистецтва, природи.

    г)громадянська і соціальна компетентність: виховувати інтерес до природи країн Сходу, народних традицій, естетичного смаку ,сприяння творчому самовияву через мистецтво. Виховувати інтерес і повагу до музичного мистецтва і культури інших народів.

    Оснащення уроку.

    Матеріали. Акварель, гуаш, папір, банка з водою, ватні палички, альбом для малювання, пензлики.

    Зоровий ряд: репродукції картин художників, малюнки, фотографії із зображенням сакури, музичні інструменти Японії.

    Музичний ряд: музичні інструменти Японії, японська інструментальна музика «Вічність», сучасна музика «Вогонь», японська народна пісня «Вишня» переклад на укр. мову М. Яскулка.

    Літературний ряд: легенда про сакуру, вірш

    Інструменти: «Гра в кубик», метод «3-2-1», «Газетний заголовок», метод досліджень, метод «Інтервю»

    Тип уроку. Інтегрований

Хід уроку


    Організаційний момент.

Звучить музика.

Учні заходять до класу.(На екрані заставка)



 «Гра в кубик» - очікування від сьогоднішнього уроку

(На гранях кубика записані запитання. Учні по – черзі кидають кубик та дають відповіді.)

Який у тебе настрій?

Що нового ти очікуєш дізнатися?

Який вид діяльності тобі хочеться застосувати на уроці?

З якими матеріалами тобі подобається працювати?

Чи подобається тобі працювати під музику?

Як, на твою думку, повязані музика та живопис?


    Мотивація навчальної діяльності.

    Вступне слово вчителя.

    Ми мандрували багатьма країнами, а сьогодні помандруємо до далекої країни, звідки сходить сонце, приходить весна. Це країна …? Японія. Знайдемо цю країну на глобусі і карті. (Дослідницька робота учнів)

    Коли у нас ще лежить сніг, лютують хуртовини, в Японії зацвітає сакура. Що ж це за рослина? Ви бачили її? На що вона схожа? Мистецтво країн Далекого Сходу не може не зачаровувати. Вишня – дерево–символ Японії. Йому приділяють особливу увагу. Японці чекають цвітіння сакури. Вони милуються ніжними рожевими квітами У нас, в Україні, можна зустріти сакуру на Закарпатті. 


    Сакура – це окультурений сорт вишні з рожевими квітами. Час цвітіння сакури для японців священний. Образ сакури зберігається у серці кожного японця. Батьки згадують дитинство, художники малюють картини, поети складають вірші. Сакура для японських селян – символ благополуччя. Цвітіння сакури дає їм знак, що земля досить прогрілася і можна починати висаджувати рисосновний продукт харчування. Для самураїв це дерево втілює пам’ять про предків. Сакура для самураїв – символ чистоти і стійкості. Японці вірять, що в дереві живе душа. Піклуючись про сакуру, японці вчаться поважати старість, традиції сім’ї. Коряві гілки з махровими рожевими кольорами – традиційний мотив у східному живописі. Людина змальовує цей мотив, малює не само дерево, а ідею, енергію, що породила його.

Пишної вишні квіти

При розквіті яких

Я любив тебе, друг мій,

Минулою весною

Вірно, це тебе тут вітають нині!

    3. Легенда про сакуру

     Згідно з легендою, все сталося з вини бога Нініга. Коли він спустився з високих небес на острови Японії, бог гір запропонував йому в дружину на вибір своїх дочок. Нініга вибрав молодшу сестру на ім’я Квітучої, а старшу, Високу Скелю, відіслав батьку. Вона здалася йому непривабливою. Батько дівчат розгнівався і розчарувався рішенням новоспеченого зятя. Якби Нініга вибрав собі в подружжя скелю, життя б його нащадків було б подібно до гір і каменів – вічним і міцним. Але Нініга зробив неправильний вибір, і тому життя його дітей і внуків, всіх японців, починаючи від самих імператорів і кінчаючи простолюдинами, буде прекрасним, але недовговічним – як весняне цвітіння сакури.

Квіти сакури для японців означають швидкоплинність і крихкість життя: людина проживає своє життя так само, як падає пелюстка сакури – красиво і дуже швидко – саме тому сакура тісно зв’язувалася з бусі і їх способом життя, а в будизмі квітуча сакура виступає як символ тлінного життя і непостійного буття. У поезії сакура асоціюється з юністю, що пішла, і любов’ю. У Китаї сакура – символ жіночності, жіночої краси і любові на мові кольорів.

    Музика. Японська музика уособлює в собі багато жанрів, притаманних тільки самій Японії. Музика Японії не схожа на музику інших країн. В Японії існує особливий музичний стиль – «театр но». Це поєднання музики, танцю, поезії. Актори під барабанні ритми промовляють вірші і танцюють, а музиканти акомпанують їм на флейтах і струнних інструментах – сямісенах. Сучасна музика Японії теж має велику популярність за її межами. Це такі музичні жанри як рок, поп, джаз.
Музичні інструменти за своєю будовою схожі на наші. Поширені такі групи музичних інструментів: кото – струнні, фуе – духові (флейта, дудка), тайко – барабани. Перейти за посиланням
Слухання сучасної музики «Вогонь».

*Чи звернули ви увагу на ритм?
*Який темп твору?
*Які музичні інструменти займають провідне місце?
    Перегляд презентації «Сакура – душа Японії». Перейти за посиланням

    Гра «3-2-1»

Назвіть три нові речі, які дізналися, два цікаві факти та поставте 1 запитання

    Виклад матеріалу.

Перегляд майстер – класу малювання сакури. 

Етап 2. Наносимо ватними паличками черону фарбу, формуємо крони дерева. Потім зверху робимо перехід червоної фарби в рожеву.C:\Users\Lidiya\Desktop\IMG_20220222_131301.jpg

    Сьогодні ми спробуємо долучитися до мистецтва і виконаємо малюнок квітучої сакури нетрадиційним способом. Для цього нам необхідні перелічені матеріали (заздалегідь підготовлені )

    Творча майстерня. Робота над виконанням малюнка.

    Звучить музика «Вічність»

Учні виконують малюнок під керівництвом вчителя.

Етап 1. Готуємо на палітрі червону, рожеву, білу, фіолетову фарби та коричневу і зелену фарби, три пучки ватних паличок.

Повідомлення вчителя.

Сьогодні ми будемо виконувати малюнок нетрадиційним способом – ватними паличками.

 Етап 2. Наносимо ватними паличками червону фарбу, формуємо крони дерева. Потім зверху робимо перехід червоної фарби в рожеву.

C:\Users\Lidiya\Desktop\IMG_20220222_131134.jpg C:\Users\Lidiya\Desktop\IMG_20220222_131301.jpg

Після цього робимо плавний перехід з рожевої в білу, а внизу наносимо фіолетову фарбу.

C:\Users\Lidiya\Desktop\IMG_20220222_131421.jpg  C:\Users\Lidiya\Desktop\IMG_20220222_131539.jpg

Етап 3. Коричневою фарбою малюємо стовбур дерева і зелену траву.

            Етап 4. Робимо світлотінь. Наносимо на стовбур, гілочки дерева білу         

 Фарбу.

 C:\Users\Lidiya\Desktop\IMG_20220222_131823.jpg C:\Users\Lidiya\Desktop\IMG_20220222_132156.jpg

  1.  Рефлексія. « Інтерв’ю»

  • Чи задоволені ви своєю роботою?

  • Чи сподобалась вам нова техніка виконання малюнка?

  • Чим приваблює вас Японія?

  1. Виставка учнівських малюнків. «Газетний заголовок»

  • Придумайте назву своїй роботі.

  • Чому ви так її назвали?

Пісня Виконання японської народної пісні «Вишня», переклад на укр. М. Яскулко.

Коментарі